•  
  • Letölthető űrlapok
  •  
  • Rendeletek
  •  
  • Testületi ülések
  •  
  • Üvegzseb

     

     

     

     

     







    STOP Gyurcsány
    Aláírásgyűjtés Geszten is!!!


    Unió: jön pénz a strukturális alapból

    Júliusban kezdi meg az EU az első 10 százalékos előleg folyósítását



    Az utolsó jogi akadály is elhárult a strukturális alapból finanszírozott magyar gazdasági és szociális fejlesztési programok végrehajtásának útjából, miután az Európai Unió illetékes biztosai és a brüsszeli magyar nagykövet június 23án Brüsszelben aláírta a közösségi támogatási keretnek (ktk) nevezett jogi dokumentumot.


    A közösségi támogatási keret aláírása 2004 és 2006 között közel kétmilliárd euró strukturális támogatás felhasználása előtt nyitja meg az utat, ami további körülbelül egymillió euró értékű kohéziós támogatással egészül ki. A 10 új tagállamnak összesen 24 milliárd euró áll a rendelkezésére a következő három évben arra, hogy fejlettségbeli különbségét csökkentse a régi tagállamokkal szemben.  A június 23-i ünnepélyes aláírás tulajdonképpen csak formalitás volt, hiszen Magyarország a tavaly év végi nem végleges megállapodás után már január 1-jétől megkezdte a strukturális programok végrehajtását, és valamennyi, a csatlakozás május elsejei időpontja előtt ebből eredő költségeit az Európai Unió visszamenőlegesen megtéríti. Hazánk az elsők között írt ki és bírált el pályázatokat, és azóta már az első szerződéseket is aláírták. A gyors tempót indokolja, hogy az új tagoknak ebben a költségvetési ciklusban csak három évük van a programok végrehajtására. Az aláírás alkalmából tartott sajtótájékoztatón Balázs Péter, a regionális politikai területet francia kollégájával, Jacques Barrotval felügyelő magyar biztos úgy vélekedett, hogy az eddig benyújtott projektek mennyisége és minősége egyaránt bizakodásra ad okot. A közösségi támogatási keret felsorolja az úgynevezett operatív programokat (ebből öt van) és a hozzájuk rendelt pénzforrásokat (lásd táblázatunkat).


    A keret teljes költségvetése 2,7 milliárd euró, amelyből a strukturális alapok összege 1,995 milliárd euró Mate, hogy az Európai Bizottság júliusban kezdi meg az első, 10 százalékos előleg folyósítását, ami a kormány (a nemzeti alap) számlájára kerül. További 6 százalékos előleget 2005ben folyósítanak majd, így az 9 százalékkal lesz nagyobb, mint amit a régi tagállamok hasonló címen lehívhatnak. Az EU ilyen módon (a szokásosnál nagyobb előleggel) kívánja biztosítani, hogy az új tagállamok első éves pénzügyi egyenlege ne legyen rossz az EU-val szemben. De a 16 százalékos előlegnek egyéb előnyei is vannak. Így például az, hogy kapóra jönnek a kétévenként esedékes elszámolásnál. Arról van szó, hogy egy uniós szabály értelmében két év áll rendelkezésre a lekötött pénzek kifizetésére. Ha ez addig nem történik meg, a pénz bennmarad a kasszában. Az n+2es szabálynak megfelelően Magyarország esetében 2006ban lesz az első elszámolás, amikor a három évre rendelkezésre álló támogatási keret egyharmadát elvileg le kellene hívni. A 2006os elszámolásnál ugyanakkor figyelembe veszik majd a 16 százalékos előleget is, ami nagy könnyebbséget jelenthet majd.


    A következő évben, 2007ben viszont már az arra az évre esedékes 33 százalékkal kell majd elszámolni. Az n+2es szabály alkalmazása igencsak megkeseríti a közösségi támogatások fő haszonélvezőinek életét, így nem csoda, hogy többen közülük a kohéziós politika reformjának keretében ennek meghosszabbításáért lobbiznak. Brüsszel a jelek szerint nem csak a strukturális alapoknál ragaszkodik az n+2es szabályhoz, de azt is komolyan mérlegeli, hogy a nagy volumenű infrastrukturális beruházásokat fedező kohéziós alapra is kiterjessze azt. Ezt ugyanakkor a közösség új tagjai veszélyesnek tartják, és határozottan ellenzik.






    A szavazás szünetel











    A portál az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatásával készült.